Carnaval de la Plaine

Lidovej, nezávislej a divokej tak, jak má správnej karneval bejt. Přesně takovej je nejlepší karneval v celý Francii – Carnaval Indépendant de la Plaine, kterej se tradičně koná v březnu. Letos po devatenáctý v historii.

Carnaval Marseille-46

PHOTOS BY KENNY ZBIRAL

A tak v neděli stovky Marseillanů vylezly z brlohů, aby ze sebe setřásly mistrálový chmury, spálily minulost a vytančily zimní kila. Chudej, bohatej, černej nebo bílej, na to se tady nehraje, vyhrává ten, kdo si za pomocí minima prostředků vyrobí nejlepší kostým. Pozor, za chybějící masku vás stihne krutej trest – zasypání moukou.

Carnaval Marseille-57

Carnaval Marseille-47

Veselej průvod se vydává do pohybu z náměstí La Plaine a prochází nejlidovějšíma marsejskejma čtvrtěma Noailles, Reformés a Cours Julien. Vpředu jdou hudebníci s tamburínama vyhrávající okcitánský a středomořský lidovky, v davu jsou bubeníci, batukády, famfáry a nejšílenější masky, co si dokážete představit. Nás třeba urputně pronásledovaly dvě brambory a salát.

20180318_160504

Carnaval Marseille-104

Carnaval Marseille-43

Carnaval Marseille-36

Carnaval Marseille-29

Carnaval Marseille-6

Carnaval Marseille-21

Organizace probíhá veskrze anonymně a informace se šířej, tak jako obecně v Marseille, systémem, kterej je pro mě dodneška fascinující, zásadně ústně bez větší oficiální komunikace. Přesto je to akce, kterou si málokdo nechá ujít. Aby ne, když je to taky neoficiální forma protestu proti radnici. Poslední roky se vede bitva hlavně o zmíněný náměstí La Plaine, který sice neni nějak extra velkou ozdobou, ale patří ke koloritu čtvrti. V příštích letech má projít proměnou v luxusní centrum s butikama, což si samozřejmě místní alternativa nehodlá nechat líbit. A tak svoji La Plaine hlasitě hájí.

Carnaval Marseille-11

O míře hlasitosti se jde přesvědčit hlavně v pozdějších večerních hodinách, kdy veškerý zmíněný ideály jako láska, rovnost a svoboda padaj s nástupem alkoholu, drog a žen. O asi největším ohni, co jsem kdy v městský zástavbě viděla, ani nemluvim. I hezký věci je proto potřeba včas utnout a v okamžiku, kdy se kolem vás začnou potácet spálený lidi, brambora mlátí salát a vy mezi doutnajícíma autama hledáte zbytky svýho kostýmu – je nejvyšší čas jít domů.

20180318_185127

Ale od toho je karneval – převrátit běžnej svět naruby a vnést do něj trochu kreativity a spontaneity, že jo. Když vezmeme v úvahu, že Marseille je i v běžným provozu dost naruby, a velmi kreativní a spontánní, pak snad věříte, že tahle akce fakt stojí za to:)

PS: Češi…

Carnaval Marseille-110

 

 

 

Advertisement

One thought on “Carnaval de la Plaine

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s