Marsejským mýdlem proti koronaviru

S koronavirem je to v Marseille jako se vším. Hodně se o něm mluví, ale moc se neřeší. Lidí ve městě ubylo o turisty, a tak největší dopad zatím pocejtili lidi pracující v turismu, kterým se rušej plánovaný akce dopředu, stejně jako airbnb atd. Případnou paniku řešej Marseillani po svým – kamarádce Italce třeba v práci řekli, ať hraje, že je Španělka. Rušej se zatím větší akce, Mucem zavřelo až dneska, knihovna a další místa zůstávaj otevřený s omezenou kapacitou. Od pondělí se zavíraj školy. Osobně moc nechápu, že pořád, i když v menším počtu, jezděj velký lodě croisières, který mi přijdou jako ideální semeniště.

Včera se hodně čekalo na Macronův projev. Reakce jsou rozpolcený. Nejvíc naštvaný jsou Italové žijící ve Francii, kteří upozorňujou, že za tejden může Francie dopadnout jako Itálie, znepokojená je i část Francouzů, podle nichž Macron myslí jen na ekonomiku, ale ne na zdraví, ale na druhý straně je tu překvapivě dost lidí, kteří to moc neřešej a jsou rádi, že nikdo neomezuje jejich svobodu. Hodně se diskutuje i o tom, jestli je rozumný nechat proběhnout komunální volby, který se konaj tuhle a příští neděli. Kritici Macronovi vyčítaj, že je nechal, jen aby si nerozkmotřil opozici, jiní zas argumentujou, že jít k volbám vyjde nastejno jako jít si pro bagetu do pekárny. V den voleb by každopádně měla platit ,,speciální » opatření jako vlastní tužka, rozestupy mezi voliči a další.

Přestože mám k Macronovi dost výhrad, tak mě v jeho projevu zaujala ještě jedna věc. Několikrát zmínil zvládnutí epidemie jako zodpovědnost každýho z nás a že k ní tak musíme přistupovat. Je to samozřejmě jen rétorika, ale když to porovnám s Čechama (a to nehodnotím nutnost/nenutnost přijatejch opatřeních), tak mám pocit, že následkem Babišova stylu, jakým zakazuje a straší, vypuklo v Čechách něco, co aspoň na dálku skrze sociální sítě působí tak, že se někteří Češi trochu zbláznili. A doufám, že to nebude dál ústit v nenávist vůči cizincům a v další vedlejší efekty. V tomhle mi je bližší francouzskej přístup, kterej považuje svoje občany za inteligentní a zodpovědný lidi, kteří budou dodržovat určitý opatření, ne proto že jim to někdo nakázal, ale proto, že je to prostě rozumný. Samozřejmě, jakej to bude mít v reálu efekt, ukážou příští dny. A i Francie bude muset nejspíš nakonec přistoupit k dalším opatřením… jen co bude po volbách…

Jinak doufám, že už jste si každej vybral některou z rad z internetu, která se vám hodí do krámu, já jsem se rozhodla věřit tomu, že vir zabíjí teplý počasí a teplý nápoje, hlavně dobrý kafe. A jak jinak než marsejský mejdlo, který teď zažívá zlatý časy. Jeho prodej stoupl za poslední dobu o třetinu a solidární mejdlárny už posílaj tisíce mejdel i zdravotníkům. To by bylo, aby tenhle celosvětovej problém v Marseille nevyřešili.

Tak hodně fyzickejch i mozkovejch sil do dalších dnů a obdiv všem, co se staraj o ty, co potřebujou pomoc, ale to samozřejmě nejenom teď ♥

20200313_145852

 

 

 

Advertisement

3 thoughts on “Marsejským mýdlem proti koronaviru

  1. No jo, savoir vivre. A zvlášť v Provence.
    Ach ty volby. Politici jsou úlisní a lstiví asi všude. Nechat je teď proběhnout není asi moc fér. Volební účast, hodnotová a sociální struktura dostavivšího se voličstva bude ovlivněna Korunavirem. Monarchie to nebude, ale obvyklý vzorek asi také ne. To nespravím.
    Ale to mejdlo; kde se to v Čéchii dá koupit 🙂

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s