Hamám horor

Na Marseille se mi líbí, že nemusím nikam jezdit a přitom potkávám lidi z celýho světa. Třeba Ritu. Bylo to tak. Jednou po práci jsem vyrazila s arménským kolegou na otvíračku novýho knihkupectví. Během večera se ke mě přitočí jeho drobná kamarádka a česky promluví: To snad ne, vždyť já už měsíc hledám po celý Marseille někoho z Čech! Rita je Bělorusko-Litevka, co žila v Praze, a zrovna sháněla někoho na pomoc s překladem do češtiny. Od tý doby se scházíme na translatologicko-vínový seance a překládáme ruský eseje (i to se vám může stát v Marseille). A tak jednou padl návrh na hamám.

20180607_114748_resized

Po legendární návštěvě Istanbulu mě jako zkušenou hamámistku nemohlo nic rozhodit. V Marseille jsme navíc jednou úspěšně hamámovaly s Terezou v jednom z nejvíc nóbl spa v přístavu, který vytvořil iluzorní dojem, že tak vypadají všechny hamámy ve městě.

S Ritou a Valentinou proto suverénně vstupujeme do ,,tradičního” hamámu na třídě Canebière. Báby u vstupu nás láskyplně oslovují Ma belle a zkásnou o pár éček za mejdla a rukavici. Svlíkni se! Věci si dej do tašky! No takhle, no pořádně, ať ji můžu odnést! Přísnej režim už znám z Istanbulu, nic novýho. A tady si sedněte a mejte se! Zavede nás bába do zadní místnosti, která připomíná márnici, a usadí nás na umolousaný plastový židličky u umyvadel. Do ruky dostaneme ustřiženou plastovou láhev od jaru, kterou se máme polejvat. Ma belle, ale takhle ne, namydli se pořádně! Běží ke mě bába a kydne mi na záda hroudu černýho mejdla, co vypadá jak prošlej karamel, kterej následně rozetře masitejma rukama.

20180607_102128_resized

Nic proti ženskejm křivkám, ale když ty křivky vyplňujou celej prostor kolem vás a křivěj se, nebo spíš tak nějak vláčně vlněj hrozně blízko vaší kůže, chtě nechtě k nim musíte zaujmout nějakej postoj. Přestože preferuju těla mužský, doteď jsem uznávala i estetiku ženskýho. Po návštěvě hamámu už ne. Na špecích pleskajících o dlaždičky jsem ani po hodině nenašla hezkýho nic. Ale aspoň jsem při pohledu na mocný břicha dam v pokročilým věku konečně pochopila, kam mizej všechny medový zákusky z arabskejch cukráren po městě.

Jednomu z mocnejch břich zrovna prováděla naše bába ,,gomáž ». Přehazovala si tučnou oběť na pultu jako kapra a rukavicí jí stahovala šupiny. Fascinující výjev najednou přerušil čůrek černý tekutiny, kterej se začal nebezpečně přibližovat. Co to proboha je? Zvedla jsem nohy a snažila se zachránit si život před slizem na židličce o velikosti 30 krát 20 centimetrů. Ukázalo se, že si jedna z ,,belle” barví vlasy hennou, zatímco z její sousedky na nás odlítávaly odřezky z její paty.

A teď ty! Odvelela mě bába do vedlejší místnosti. Nebylo pochyb. Zamorduje mě. Beze svědků. Můj život končí v dlaždičkový márnici.

Ze zakoupený rukavice se záhy vyklubala drátěnka. Gomážistka mě drhla líp než spálenej hrnec a úspěšně připravila o v deštivém roce pracně nabyté opálení. Sedni! A šahej na sebe, jak seš hebká! Ostýchavě jsem na sebe šahala, jak sem hebká, a úlevně na ni pohlédla. Konečně je konec. Když vtom přišla další nálož drátěnkou do obličeje. Myslela jsem, že mi urvala nos i uši, když jsem zaslechla: Odteď sem budeš chodit jednou za měsíc! Uši jsou na místě. A nohy taky, takže jsem rychle odběhla za holkama, které se s nepřítomným pohledem dál polejvaly vodou.

Světlo na konci tunelu. Růžové zářivky problikávající na sežmoulané matrace. Konečně jsme z hamámový escape game venku.

20180607_114710_resized

Mes belles, normálně dávám na konci čaj a zákusky, ale protože je ramadán, tak dneska nedostanete vůbec nic!

Řekla bába a my věděly, že ani sebelepší dortíčky nás sem příští měsíc nedostanou.

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s