Jak Francouzi maskovali stávku na Côte Bleue

O Côte Bleue už jsem vám možná někdy říkala, je to pobřeží, který se táhne na západ od Marseille, na druhou stranu od známějších Calanques. A tak jsem tak koukala na ty draky a uvědomila si, že jsem na jeho skoro nejzazším cípu. Nezbývalo než se vydat zpátky pěšky. Jak jsem se pak dočetla, jmenuje se Bleue, protože voda kolem něj je modrá. Zajímavý.

I když neni Azurový, ale jen Modrý, procházka po něm stojí za to. Oproti skalnatejm Calanques má totiž výhodu, že se je placatější a dá se celý projít na dohled od moře.

SAM_6791

SAM_6793

SAM_6794

Stačí sledovat červenou značku.

SAM_6804

Štěrkový plošiny se střídaj s travnatýma a je to fakt hezká procházka. Občas narazíte na vesnici, první la Couronne a potom Sausset les Pins.

SAM_6792

SAM_6799

SAM_6802

SAM_6803

SAM_6808

Tu a tam se vám zalíbí nějaká pláž a jindy zase víte, že jiný se vyhnete velkým obloukem.

SAM_6805

SAM_6801

Jediná nevýhoda je, že může pěkně foukat. A tak jsem po asi patnácti kilometrech měla celkem dost. Mezi Sausset les Pins a Carry le Rouet se navíc jde po silnici, a tak jsem se rozhodla ukončit tenhle zprvu přírodní výlet nasednutím na vlak na sympatickým malinkým nádraží.

SAM_6806

SAM_6809

SAM_6811

SAM_6813

SAM_6815

Odjezd za deset minut. Paráda. Jenže za deset minut se přesouvám na poslední slunný místo a vlak nikde. Po dalších dvaceti minutách se jdeme s ostatníma čekajícíma podívat na ceduli. Z důvodu stávky očekávejte možné komplikace. Tak jasně, kvůli stávce už jsem jednou nemohla do bazénu, párkrát nejelo metro, takže normálka. Jenže tahle normálka začala bejt s ustupujícím sluncem celkem nepříjemná.

Najednou snad jakoby někdo viděl tu třesoucí se skupinu teenagerů v plavkách a ručníkách vedle mě a na ceduli přebliklo: Technické problémy, zpoždění 50 minut.Takže ze stávky byly milosrdnější technické problémy (na to se přece jen hůř nadává, že jo), a ze zpoždění nakonec annulé. Vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední vlak, vyrazili jsme prosit řidiče autobusu, ať nás vezme. Řek, že za to nemůže, zaklap dveře a odjel. Asi taky normálka.

20160416_192744

20160416_193458

Objednala jsem nouzovej taxík Rafaela a šli jsme čekat na nádraží. Nevim, jestli to byl nějakej umírněnej stávkující nebo jestli se technická závada zázrakem vyřešila, ale zničehonic se prostě zjevil vlak, a tak jsme do něj naskákali a po dvou hodinách konečně odjeli do Marseille.

Plyne z toho jediný, po tom, co se teď ve všech městech každej večer konaj manifestace, takzvaný Nuit debout, už prostě část Francouzů usoudila, že pořád proti něčemu demonstrovat nebo někde stávkovat už je fakt trapný. A tak když se jim nechce pracovat, ode dneška radši řikaj technická porucha…

20160416_194539

 

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s