Fejkový Benátky a festival létajících červů

Poslední dobou jsem vás trochu zahltila uměnim, tak tentokrát pojedeme na výlet. A rovnou do Benátek! Teda aspoň do těch provensálských, protože tak se říká městu Martigues. Popis na jedněch českejch stránkách zněl: známé hlavně díky vodním kanálům a nad nimi spousta mostů. Hned jsem tušila, že to chci vidět.

Začátky bývají těžký. Platí to i u sobotních výletů. Výletní náladu se mi snažil hned v autobuse překazit fuňící chlap. Nejdřív funěl zezadu, po několika zlých pohledech si přesedl a funěl dál zleva.

SAM_6756

Když se k tomu přidal průjezd industriální zónou u jezera Etang de Berre, kde se soustředí marseillskej průmysl, bála jsem se, že moje představa odpoledne na gondole je v tahu. Neuspokojil ani výhled po výstupu z autobusu.

SAM_6757 A nepotěšily mě ani dvě indicie naznačující, že 1) pěkně fouká

SAM_6774

2) Turisti ztrácej čepice, začala sezóna.

SAM_6773

Naštěstí jsem brzy zakopla o lodní květináč a všechno se v dobrý obrátilo.

SAM_6765

Napojila jsem se na lodní stopu a objevila zákoutí, který by se snad i za ty Benátky daly považovat. Myslim, že Martigues nakonec stojí za příjemnou návštěvu aspoň na kafe.

SAM_6770

SAM_6763

SAM_6767

SAM_6769

SAM_6772

SAM_6771

Gondoliéři ale nikde, a tak jsem se bez dalšího cíle vydala na autobusový nádraží.

SAM_6775

Nejdřív jsem myslela, že mam nějaký benátský blouznění, ale po chvíli bylo jasno. Čeština. A hned vedle mě. Dám se do řeči s paní se dvěma malejma holčičkama. A jaká náhoda, zrovna jedou na pláž na festival de cerfs-volants. Sakra, tohle slovíčko jsem znala… lovim v paměti… nemůžu si vzpomenout. Postupně vyloučim lítající červy i jeleny, až mi to dojde! Lítající draci, no jasně! Jedu.

Holčičky si po cestě prozpěvujou písničky z Lotranda a Zubejdy a my si zatím povídáme. Sympatická paní Blanka už je místní a učí na univerzitě v Aix češtinu. Letos se zapsalo šest studentů.

SAM7

Zájem o češtinu je zatím evidentně menší než o draky. Pláž Verdon už byla totiž plná milovníků draků nejrůznějších tvarů. Letos byl jedenáctej ročník a je vidět, že festival nepořádaj amatéři. Třeba lítací nohy jsem ještě nikde jinde neviděla.

SAM_6781

SAM_6780

SAM_6786

A tak jsem tak koukala, s jakou lehkostí si tam poletujou ty draci, až jsem vůbec nepomyslela na to, jak nelehký bude se odsud dostat domů… Ale o tom až jindy:)

SAM_6789

 

 

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s