Prosim vás, je tohle pyžamo? A spíte s fénem?

Ještě jsem se vlastně nedostala k tomu, co je od příjezdu do Marseille novýho. Nic se nezměnilo na tom, že se tady prostě stávaj divný věci. Nebo je to nějakej obecnej fenomén cizinců v cizích zemích, že se jim takový věci stávaj. Kolotoč bizarních historek se roztočil hned po příjezdu. Za všechny zmiňuju paní, která na mě volala v Monoprix: Paní, prosím vás, pojďte sem, je tohle pyžamo, nebo kalhoty? Pravila uprostřed sekce s velkým nápisem Pyjamas. Tak jí řikám, že kalhoty to sice jsou, ale kalhoty od pyžama. Zatvářila se hrozně nešťastně a že by je chtěla nosit normálně. – Jako na doma? – Ne, do práce. – Noo… Vypadala odhodlaně, tak jsem se jí aspoň snažila pomoct vybrat ty nejnormálnější. Po zhruba desetiminutový operaci se otočila, hodila vybranej kousek na věšák a řekla: Víte co, já si je nevezmu, vidim, že se vám stejně nelíběj, a ještě bych v tom vypadala jako blázen! Byla jsem ráda, že to nakonec řekla ona a ne já.

V práci máme novou stážistku. Jmenuje se Francesca a je z Neapole. Řekla jsem jí, že Neapol nemam ráda, protože jsem se tam nevyspala ani s provizorníma špuntama (kapesníkama) v uších. Ujistila mě, že teď už je to tam mnohem lepší a že mají dokonce nové muzeum o velikosti Louvru (neověřeno). Těším se, až budeme společně počítat tužky. Dostávám teď taky důležitější úkoly. Posledně jsem se například blejskla s trojčlenkou, ta kolegyně, co nikdy neviděla Češku, nevěděla, jak spočítat procenta. Co se týče Francescy, jeden večer jsem měla volno a dost jsem se na něj těšila, nakonec jsem se ale přemohla a ač se mi strašně nechtělo, tak jsem jí navrhla, že bysme mohly něco podniknout, když tu nikoho nezná. Nečekala jsem, že naše sbližování vezme tak vážně, že mě rovnou pozve k sobě domů. Nakonec to bylo celkem v pohodě. A navíc mě totálně rozsekala při odchodu, kdy mi řekla, že spí s fénem. Řekla to přesně takhle, uplně nečekaně, takže jsem asi jako vy vytřeštila oči a řekla: Cože??? ,,No jo, mně je furt zima, já jinak neusnu, tak se vždycky před spanim nahřejvám fénem.“ Smála jsem se ještě celou cestu domů.

Před prací nám demonstrovali Kurdi.20160113_141113

Možná jsem psala, jak jsme před odjezdem točili reportáž pro Zuzčin projekt pro Rádio Žába. Sešli jsme se u Ludovica a povídali o Praze, Marseille, kulturních rozdílech a podobně.

20151213_163457

20151213_171721

Reportáž se odvysílala v lednu a tak jsme usoudili, že jsme slavný. Pro poslech tady, komu by se poslouchat nechtělo, tak ve zkratce: 3 minuty se čeká, než přijdu, pak minutu jíme čokoládu a pak řeknu, že v Praze není moderní architektura.

S Lagašonem jsme byli na Tarantinovi. 8 salopards. Salopard je mimochodem dobrý slovo. Pro Veroniku a Martina: nové kino a neuvěřitelně místa na nohy! Lagašon navíc řikal, že to bylo dlouhý a že by všechny filmy krátil. Náš člověk. Nicméně mě salopardi bavili, i když příběh trochu slabší, ale herci, hudba a celkově výborně natočený. Akorát jsem po tom měla šíleně brutální sny, po Tarantinovi se mi to stává pravidelně. Se Zuz. jsem taky konečně viděla Donnie Darko.

A pak jsem potkala Anne-Claire. Bylo to tak: Darel jednou přinesl domů časopis. Byla to Kouzelná hůlka, o který jste četli minule. Rozhodla jsem se napsat o Kouzelný hůlce. Do Kouzelný hůlky jela taky novinářka Samanta. A Samanta zná novinářku Anne-Claire. Což by nebylo zas tak zajímavý, kdyby Anne-Claire nežila deset let v Praze a nepracovala pro Českej rozhlas, a teď nežila v Marseille s co Čechem, to muzikantem Markem a synem Samuelem. Pozvala mě na návštěvu k nim do Panier, to je ta nejstarší čtvrť hned u přístavu, kde maj útulnej podkrovní byt. Do okolí se teď stěhujou umělci a alternativci. Donedávna je sdružoval bar, kterej ale kvůli sporům s majitelem domu zavřeli. Vyprávěla jsem jí o Zavěšenym kafi, taky ji to mrzí. Povídaly jsme chvíli česky, chvíli francouzsky, o Praze, Marseille, politice, kultuře atd atd. Anne-Claire pracovala ve francouzský sekci Českýho rozhlasu, tady v Marseille teď před volbami jako tisková jedný ekologický strany. Získali ale málo hlasů, nikam se nedostali, a tak si teď hledá práci. Říkala, že Marseille teď přitahuje hodně lidí ze severu Francie i Evropy, kteří tu cejtěj teplo, a taky potenciál, jakej má třeba Barcelona. Po několika letech ale většina odchází, protože tenhle potenciál zůstává kvůli vedení města i dalším věcem zablokovanej. Marek si tu prej první půlrok připadal jako v Indii, to mě pobavilo. A zná večerku, kde prodávaj Plzeň a smrdí to tam jako ve starejch českejch sámoškách. V Marseille si prostě každej něco najde.

20160115_210807

A na závěr nepřijde zvířátko, ale drb. Začalo bejt čim dál víc jasný, částečně teda i mojí vinou, že Nash si od našeho kamarádění slibuje víc než já. Moje náznaky ale nakonec byly, jako vždycky když dělám někomu náznaky, tak nenápadný, že nic nepochopil, a tak muselo dojít na vážnej pohovor. Řikal, že si myslel, že bysme si mohli udělat hezkou svatbu na ostrově Frioul. A taky, že by mohl do mýho komplikovanýho života vnést trochu jednoduchosti a že bych tak možná byla šťastnější. Ani jedno samozřejmě není špatná myšlenka, nicméně o tom, jak by byl život s nim jednoduchej se dozvíte v jednom z příštích příspěvků a garantuju vám, že se máte na co těšit. Nicméně doufám, že s Nashem budem dál kámoši, jednak je to můj první černošskej kámoš (teď hledám Asiata/Asiatku, aby byla škála kamarádů komplet:)) a jednak je správnej a hodnej. Tak uvidíme.

A pak se teploty v Marseille poprvé dramaticky přiblížily k nule. Takže oblečte pyžama a zapněte fény, přišla zima!

Advertisement

3 thoughts on “Prosim vás, je tohle pyžamo? A spíte s fénem?

  1. zdá se, že pod novou přezdívkou une solopard mě to nic nenechá napsat..a to jsem se jenom chtěla zeptat, jestli ty schody nevedou k takový malovaný kavárně.. jinak rozhovor pro rádio žába je fakt majstrštik 🙂

    Like

  2. jesti jsi vydržela až do konce, tak seš fakt dobrá, soloprde:) Jinak tyhle schody nevedou ke kavárně, ale je to ve vedlejší ulici asi, ono to tam vypadá všude dost podobně:)

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s