Posh Ex

Pokud vás zajímá, kam chodil Cézanne na záchod, tak si rozhodně zajeďte do Aix-En-Provence. Je mu tam totiž zasvěcený úplně všecko. Kromě toho jsou tam příjemný sobotní trhy a spousta obchodů, takže pro milovníky impresionismu nebo luxusních doplňků ideální půldenní  volba.

SAM_5558

SAM_5564

Výhoda je, že z Marseille jezděj do Aix vlaky i autobusy každou čtvrt hodinu. Cesta trvá asi jako z Prahy do Boleslavi, akorát je čtyřikrát dražší. Vtipný je, že v autobusu konečnou oznamujou slovy: Tous les voyageurs sont invités a déscendre… takže žádný ,,konečná, vypadněte,” ale srdečně vás zveme k výstupu z autobusu. A to je jen začátek toho, co vás po výstupu čeká. Rozdíl mezi Marseille a Aix je znatelnej na první pohled. Čisto, ticho, spořádano.

SAM_5554

Tahle až nechutná idylka je umocněná fontánama na každým rohu, stromořadíma platanů, předraženejma kavárnama se spokojenejma důchodcema a nedejbože když do toho na prosluněným náměstíčku začne vyhrávat harmonikář.

SAM_5556

SAM_5562

SAM_5560

SAM_5581

SAM_5574

SAM_5577

SAM_5579

Místní jakoby neměli nic jinýho na práci, než sedět v kavárnách nebo si jít při sobotě upravit patku. A tak neni divu, že jsou šťastný jak Alexandr.

SAM_5571

SAM_5600

Přestože v Estaque malířská stezka trochu zklamala, dala jsem jí ještě jednu šanci. Tentokrát po stopách Cézanna. Tady se narodil, tady chodil do školy, tady sedávala jeho máma, tady chodil na kafíčko se Zolou a tady dneska máme Cézannův domov důchodců.

SAM_5567

SAM_5566

SAM_5584

SAM_5557

SAM_5591

Jak už jsem asi psala, na detaily jsem slabá, proto není divu, že jsem značení stezky odhalila asi tak u bodu 21 z 22 po tom, co jsem asi pětkrát zabloudila.

SAM_5565

SAM_5590

Když už jsem se ale tak naladila na Cézannův štětec, rozhodla  jsem se zavítat i do jeho ateliéru. Přišla jsem ve 12:25 a samozřejmě od půl byla polední pauza. Nicméně i zvenku si myslim, že se mu tam muselo malovat celkem pěkně.

SAM_5586

SAM_5588

Díky tomu, že jsem nestihla prohlídku, jsem se aspoň podívala na další místo – konečně na to, kde opravdu maloval venku (jestli teda tahle fotka neni fejk).

SAM_5593

SAM_5595

Prej si celkem potrpěl na horu Sainte Victoire. Výtvarnýmu umění moc nerozumim, ale pokud můžu soudit, tak hora na obrázku odpovídá hoře v reálu, takže bod pro Cézanna.

SAM_5596

SAM_5597

Oproti Marseille je v Aix celkově víc zeleně a o dost víc klidu, což je příjemný. Na druhou stranu je to tu nadmíru turistický a snobský. Tady jsem si třeba naivně říkala, že se nedočkavci tlačej v moderní galerii u novýho obrazu, a pak se ukázalo, že je to prodejna Applu.

SAM_5553

Ale když se tak zpětně dívám na fotky, tak si řikám, že to v Aix zas tak špatný neni. Nicméně Marseille je Marseille:)

Advertisement

One thought on “Posh Ex

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s