Zamává? Nezamává?

Marseille, c´est assez sociale, tu vas voir. Říkal Thierry, když mě upozorňoval, že oproti západu Francie, kde jsem dřív byla, to tady bude ,,jiný.“ Co myslel tím sociale, jsem pochopila dneska ráno na přechodu, když jsem se šla představit do práce. Z druhý strany na mě zuřivě mával nějakej člověk. Jako ne že bych měla něco proti mávání, ale nemůžu říct, že bych běžně na ulici mávala na lidi. Proto jsem se asi pětkrát otočila, nikde nikdo, než mi došlo, že mává na mě. Zámaval jednou, podruhý, potřetí, a pak se naštval, mávnul (jakože ne to mávání nahoru a vesele, ale dolu a rezignovaně) rukou a šel pryč. Pak se to stalo ještě v supermarketu. Prodavač teda za kasou nemával, ale konverzaci o drobnejch rozvedl asi na pětiminutovej rozhovor. Stejně tak se zapředli do hovoru důchodci, co za mnou čekali v Orange, asi šlo o nějaký vychytávky místního Aligátora. Po jednom dni těžko hodnotit, ale přijde mi, že sociale to tu bude, na můj vkus možná až moc. ..

Město jsem zatím vzala spíš během, protože jsem potřebovala zařídit spoustu věcí. Do přístavu Vieux Port jsem jen nakoukla, protože už jsem se hrozně těšila, jak to tam vypadá. Rybáři ošlehaný sluncem s výraznýma vráskama nezklamali, takže všechno, jak má bejt.

pristav2

20150930_104226

SAM_5181

SAM_5183

Město se mi zdá živý, rušný, sympatický. Neni krásný a okouzlující na první pohled, což jsem od něj ani nečekala. Obecně preferuju lidi a věci, co získávaj na kráse až hlubšim poznávánim, takže myslim, že bysme si v tomhle ohledu s Marseillem nebo Marseillí, nebo jak se to skloňuje, mohli rozumět. A je taky multikulturní, jak se řiká. I když bílejch lidí tu vlastně moc není. Takhle po létě i Francouzi vypadaj, jak kdyby právě přijeli z Afriky, a maj jediný štěstí, že nežijou v Čechách, protože už by je určitě někdo naprášil. Zvláštní je, že v kavárnách posedávaj hlavně muži. Maj úzký obličeje, tmavý obočí a výrazný nosy. Ženy mluví hlubokými hlasy a z oblečení nejvíc preferujou kožený bundy. Policajti zase dresy.

SAM_5187

Cours Julien je umělecká čtvrť, o který se píše na všech trendy blozích, proto jsem tam vyrazila hned odpoledne. Myslim, že tam strávim nejvíc času a asi tomu budu muset věnovat samostanej příspěvek. A taky myslim, že tam časem zkusim na někoho zamávat, protože by bylo dobrý tam mít kámoše.

SAM_5194SAM_5199SAM_5197SAM_5201

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s