Je Marseille nebezpečná?

Čas od času dostávám otázku, jak je to v Marseille s bezpečností. Pokusila jsem se něco sepsat, nicméně podotýkám, že vycházím čistě z osobní zkušenosti, z pár reportáží, co jsem dělala na sídlištích a z knížek a filmů, co jsem o tematice viděla. Neříkám, že to někdo nemůže vnímat jinak.

Obecně odpovídat na otázku, jestli je nějaký město nebezpečný, je problematický. Nedokážu to říct o Marseille, o Praze, Londýně, ani Barceloně. Myslím, že v každým městě, případně v místě s větší koncentrací lidí hrozí, že je mezi nima dement/chudák/frustrovanej člověk, jak chcete, co si svoje problémy nějakým způsobem může vybíjet na druhejch. A tak se může stát číšníkovi, že ho někdo zmlátí za bílýho dne stejně v Praze jako v Marseille. Nesrovnávala bych proto, jestli se někde víc krade a podobně, protože je to podle mě nesmysl. Prostě je jasný, že v každým městě si na určitejch místech budete víc dávat pozor na věci, protože je tam třeba víc kapsářů (Marseille konkrétně rybí trh v přístavu, pláž, autobusy na pláž).

Osobně se v Marseille necítím nebezpečnějc než jinde. Jestli je mi něco hodně nepříjemný, pak je to pokřikování na ženy na ulici. Osobně mě třeba nezajímá, co si kdo myslí o tom, co mám na sobě, nebo jak vypadám, když se ho na to neptám. A už vůbec nesouhlasím s tím, že by žena, která jde po ulici sama, měla bejt znevýhodněná oproti tý, co jde s mužem po boku, a měla bejt terčem úchylnejch poznámek. Tohle třeba vnímám víc v Marseille, na druhou stranu, kdo si kdy nevyslechl v Čechách oplzlý poznámky, že jo… takže těžko říct.

A teď k sídlištím, o kterejch asi občas zaregistrujete něco v médiích. Je pravda, že v severní části Marseille jsou čtvrti, který jsou prorostlý drogovým obchodem. Pokud pojedete do Marseille jako turista, jsou to čtvrti daleko od centra, do kterejch se nedostanete, nebo aspoň nevim, co byste tam dělali, protože tam jsou jen paneláky a jinak nic (Castellane, Kalisté, Busserine a další). Drogovej obchod je tam obrovskej problém, prostředí drsný a ano, občas tam po sobě vystřelej příslušníci jednotlivejch drogovejch gangů. Jak říkám, je to problém a kdyby někdo věděl, co s ním (případně měl vůli ho řešit), tak už by to asi bylo dávno vyřešený.

Co je ale důležitý, je to jen kousek reality v určitý čtvrti. Kousek reality, která se jednou za rok objeví v médiích. Neznamená to, že je to celá realita těch čtvrtí, potažmo celýho města, a že to tam takhle vypadá denně. Je velká chyba představovat si předměstí jako čtvrtě, kde žijou samí Arabové, co ráno nabijou svoje kalašnikovy a jdou střílet z okna. Jednak na sídlištích nebydlej jen Arabové, postupem času se to různě míchá, takže dneska tam spíš obecně bydlej lidi, co nemaj prachy, a můžou to bejt klidně Francouzi nebo Italové. Prostě lidi, na který se trochu zapomnělo.

A co je ještě důležitější, život na sídlištích je sice poznamenanej drogovým obchodem, ale to neznamená, že obyvatel sídliště=dealer. Naopak bych řekla, že většina obyvatel podobnejch lokalit je uplně normální a má naprosto stejný priority jako většina z nás – žít klidnej život, mít rodinu, práci atd. Obětí toho, co se tam děje, proto nejste vy, co si zprávu čtete na internetu, ani vy, co jedete do Marseille na dovolenou. Největší oběti jsou právě oni. Rodiče dětí, který se od jejich dvanácti let musej sakra snažit, aby se jejich dítě na plácku před domem nechytlo špatný party, která mu ukáže, že drogama se dá vydělat tisíc euro za den a že je to snazší než chodit do školy a pak škemrat o práci, do který se vás možná stejně nevezmou, protože jste třeba černý. A druhou obětí jsou právě tamní mladý lidi, který měli sílu tomuhle odolat, chtějí uspět, ale mají dvakrát těžší podmínky než děti odjinud, protože maj na čele nálepku: předměstí.

Jestli je na tom všem proto něco nebezpečnýho, je podle mě vytváření černobílejch hodnocení, zkratek a klišé. Marseille=sídliště=drogy=Arabové, člověk z předměstí=vrah, protože tak to není a vytváří to zbytečný předsudky. Můžete si to představit spíš jako takový podmnožiny. Proto, pokud budete třeba poprvé v Marseille a uvidíte někoho pro vás neznámýho vzezření, je jasný, že vám možná nejdřív vyskočí hlavně zpráva z médií (protože jste třeba ještě nečetli Chtěj Marsej a nic jinýho o Marseille nevíte😊). A ano, i v Marseille jako v jakýmkoliv jiným městě se může objevit dement, co se zrovna rozhodl si vybít svůj vztek na vás, to vám samozřejmě nemůžu zaručit, ale troufám si říct, že s velkou pravděpodobností potkáte spíš normální lidi, co chtěj žít stejně jako vy.

 

 

 

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s