V našem hoodu PAKA (Provence Alpes Cote d´Azur) s obyvateli názvu odpovídající nátury je to sice fajn, ale občas neuškodí vyrazit i do vedlejších regionů, třeba do pravý Okcitánie. Zvlášť když vám téma doslova připluje pod nos, tak jako se to stalo v Mucem.
Bylo to krátce před polední pauzou, když jsem při koukání do betonu řešila závažný dilema, jestli si dát oběd venku v zimě u moře, anebo v závětří bez výhledu na moře. Když se mi najednou před očima promítla česká vlajka. Dvakrát jsem mrkla a ujistila se, že nejde o fata morganu ze stesku po domově, ale o skutečnou vlajku. Na tom by ještě nebylo nic zas tak divnýho, pokud by nevlála na pirátský lodi.
O pauze jsem se proto vydala na průzkum a zjistila, že jde vážně o českou pirátskou loď La Grace, která se v Marseille zastavila cestou do Sète na vyhlášenej Festival des traditions maritimes, kde vzpomíná na jedinýho českýho korzára v historii Augustina Heřmana (víc v rozhovoru pro info.cz tady).
Z pracovních důvodů jsem bohužel musela odmítnout pozvánku na rum, špagety i na plavbu poháněnou mistrálem a domluvila se s posádkou na sraz až v Sète, o kterým se říká, že je to ,,něco jako Marseille,” takže bylo jasný, že tam stejně někdy musim zajet. Něco jako Marseille se projevilo hned po příjezdu, například v pojetí cappuccina, z nehož italskej doprovod málem dostal infarkt.
Zatímco Marseille je popelník Francie, Sete je na tom trochu líp a stejně jako dalších padesát měst se honosí titulem Benátky Francie. Obě se vyznačujou spoustou kanálů.
(Zatim) nejsem nějak velkej fanoušek historickejch lodí, zároveň vidět lodě větší než domy, co člověk zná tak z filmů, je nakonec celkem zábavný. Titanic bohužel neměli, před námořníkama ale stačí říct Hermione a každýmu se rozzářej oči.
Tahle replika fregaty z 18. století, na který markýz La Fayette vyrazil k americkejm břehům pomoct bojovat za nezávislost, je symbolem americko-francouzskejch vztahů. Kamkoliv přijede, lístky jsou vyprodaný dlouho dopředu. Takhle to vypadalo, když zavítala do Marseille.
Kromě Hermione a La Grace jsme koukli ještě na pár chorvatskejch bárek, repliku starý řecký loďky Gyptis i ruský velkolodě.
Poslechli si pár dudáků a nedali si vyhlášený ústřice ani mušle, který prodávaj na každým rohu, protože nás interní zdroje informovaly, že se jima den předtím půlka lidí přiotrávila.
Ale jinak to byl jako vždycky výbornej výlet, a taky se v Sète narodil Georges Barssens, takže na závěr posílám lodní zvířátko a písničku:)