V Institutu Chtěj Marsej

S pražským Francouzským institutem mám spojený zážitky nejrůznějších druhů. Nejzazší vzpomínky sahaj do dob kurzů francouzštiny, kdy moje milá Káča nosila červenej batoh nazývanej ,,beruška » a společně jsme seděly zaseklý v ministoleččích, který se překlopily i s náma, jen co jsme se sehnuly pro tužku. Tajně jsme doufaly, že se z nás timhle stylem stanou Amélie z Montmartru. Kariéra Amélie byla poměrně dobře nastartovaná, když v Institutu o pár let později hledali někoho do kavárny. Bohužel došlo k neporozumění, a místo disciplíny, ve který můžu prokázat spoustu kvalit – důležitý vysedávání v kavárně – mě poslali hodně nedůležitě mejt nádobí do nějaký zastrčený komory. A tak jsem kariéru Amélie pověsila na hřebík.

Při škole jsem pak naštěstí mohla v Institutu dělat zábavnější titulky a chodit na Jeden svět. A pak nedávno přišla pozvánka na akci o Provence. No jo, zas potřebujou umejt nádobí, řikám si. Naštěstí už bylo tentokrát umytý, a tak jsem mohla v únoru přijet povídat o tom, jaký to je živořit v Marseille.

VOL_7923

VOL_7928

VOL_7712

VOL_7932

Potěšilo mě, že na recepci je pořád milej pan recepční. Knihkupectví přesunuli, stejně tak chybí nástěnka s ručně psanými inzeráty studentek prahnoucích po kariéře au pair.

VOL_7938

VOL_7954

VOL_8117

Debata byla bedekrová, turistická a snad fajn. Doplnila nás ještě studentka z Nimes a dvě pani z turistickejch kanceláří z Avignonu a Arles. A nakonec i Míša Maurerová, takže samozřejmě musim přiložit foto s celebritou:)

VOL_8068

VOL_8111

Když jsme si tak vyprávěli o Marseille a jižní Francii, řikala jsem si, že jsem si vlastně nevybrala tak špatný místo. A při dotazech a diskuzi mi naopak došlo, že některý věci z Mars-eille budou v Čechách asi navždycky znít spíš jako ze života na Mars-u.

VOL_7909

VOL_8146

Kromě Institutu musím ještě z Prahy zmínit příjemný setkání se čtenářkou a přebornicí ve výrobě marmelád Evou, která mi kromě spousty lichotek, který si nechám pro sebe, přece jen udělila jednu výtku: při návštěvě Marseille se nikde nedočetli, kde tady sehnat dobrý marmelády. Takže, Evo, neboj, už intenzivně zjišťuju!:)

A vy ostatní si dávejte pozor na to, kde mejete nádobí, ať vás tam jednou nezvou a nechtěj po vás moudra!

 

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s