Marché aux puces – marsejskej blešák a jedno z nejneuvěřitelnějších míst v severní části města. Podle Marsejanů jeden z největších trhů v Evropě, čemuž úplně nevěřim, zážitek to je ale solidní. Když jsme tam byli poprvý, strávili jsme tam asi půl dne. Kromě nejrůznějších druhů ovocí a zelenin si do tašky můžete přibalit exotickýho papouška ilegála, nefungující pračku nebo zmatenýho robota. Po původu věcí radši nepátrat.
Vůbec největší úlet na tomhle blešáku je galerie v obří hale se starožitnostma. Jmenuje se Galerie Saint Laurent a původně vznikla jako místo pro tvoření street artu.
Dneska se tu čas od času pořádaj výstavy – třeba nedávná Matière Noire od španělskýho umělce Gonzala Boronda. Mít novinářskou kartičku ve Francii má jednu velkou výhodu (kromě toho, že máte oficiální povolení psát články, že jo), a to je vstup do všech galerií zadáčo, což samozřejmě bohatě využívám. Když proto přišla pozvánka na prohlídku výstavy s Gonzalem pro novináře, neváhala jsem a přihlásila sebe i svoji ,,tlumočnici” Claudii. Všem novinářům na místě bylo 50+ a měli designový brejle. Poučení pro příště – na tiskový konference jedině s brejlema.
Borondo byl ale mladej sympatickej týpek, co nám ukázal svoji skvělou výstavu, kterou vytvořil s desítkou dalších umělců. V jeho režii měl každej na starosti kout haly se starym harampádim, kterej ztvárnil podle svýho. Výsledkem jsou 4000 m2, na kterejch objevujete obrazy a instalace mezi nábytkem za doprovodu podmanivý hudby. Tlumený osvětlení podporuje pocit intimity a zároveň nostalgie po babičkách a dědečcích, který už nikdy neuvidíte a na který jen vzpomenete při pohledu na starý křeslo. Matière Noire jako černá hmota, neviditelná součást viditelnýho, nevyřčená část vyřčenýho. Borondo dokonale pracuje s iluzí, odrazem a představivostí. S propojením starýho a novýho. A vytváří pocit tak familiérní, že se vám vůbec nechce odcházet.
Mástrpícem je pak lustr z průhlednejch destiček, kterej vytvořil v hlavní hale a kterej můžete v celý kráse vidět, jen když vyšplháte po schodek na ochoz.
Výstava už sice skončila, ale kdybyste měli možnost zavítat někdy na tenhle blešák, rozhodně neváhejte, i za běžnýho provozu je to neuvěřitelná cesta do hlubin skutečný Marseille:)