Max a jeho přístávky

S lidma nad sedmdesát se popravdě běžně moc nevídám. Proto jsem úplně nevěděla, co čekat od setkání s Maxem. Max je dobrovolník organizace Greeters, která sdružuje obyvatele měst, co prováděj turisty po svejch oblíbenejch místech. Zadarmo a ve volnym čase, takže z povahy věci většinou důchodci. Na stránky jsem narazila na nějakym blogu a spíš ze zvědavosti jsem tam napsala. Přidělili mi sedmdesátníka Maxe a šlo se, teda spíš běželo.

panier6

Děda nasadil hned pěkně ostrý tempo, takže sem za nim vlála víc než plachty místních turbolodí. Byla s nim ale celkem sranda a hlavně řikal spoustu zajímavých věcí. Přesně takovou nalejvárnu jsem potřebovala, tyhle věci v průvodci vždycky přeskakuju. Marseille je nejstarší francouzský město. Rozlohou největší ve Francii a má přes 50 kilometrů pobřeží. Obyvatel asi 900 tisíc, nejvíc hned po Paříži. Hlavně Pařížani prej roznášej ty drby, jak je Marseille nebezpečný město, protože se nikdy nesmířili s tim, že nemaj moře. O místních navíc tvrděj, že jsou líný, nepracujou a pořád by se jenom bavili. Říkala jsem, že proto jsem tady. V roce 2013 bylo Marseille městem kultury, tak se hodně zvedlo, o většinu věcí se zasloužil bejvalej starosta, kterej nechal postavit MUCEM, oživil přístav a zachoval jednu z největších památek, bejvalej chudobinec.

panier3

Vyčítají mu jen to, že u MUCEM neprosadil park. Současnej starosta je trochu blb, všude chce stavět mrakodrapy a obchoďáky, asi je to všude stejný. Max tady žije od vždycky, jen na deset let si odskočil někam do Alp, pak se ale vrátil. Naposled tu sněžilo před čtyřma rokama a předtim snad dvacet let vůbec. Ta smršť, co byla o víkendu, nebyl jen tak nějakej mistrál, ale vítr z východu,,vent de l´Est.” A ten když přijde, tak je zle. Podezřívavě si mě prohlížel. Já jsem ho nepřivezla!

Ukázal mi nejstarší čtvrť města – Le Panier. Je nádherná. Vůbec tam nedolejhá hluk přístavu a vypadá to tam tak, jak si představuju Provence. Klid, úzký schody, malý obchody a restaurace, fialový okenice a květináče na ulicích. Levandulové mýdlo prý jedině odsud, stejně tak koule na pétanque.

panier4

panier5

panier2

panier1

A teď přijde místo, co je v guinessovce. Čekala jsem, co to bude za blbost, a taky se to potvrdilo. Přívoz přes přístav je prej nejkratšim přívozem přes moře na světě.

panier7

Někdy ale nejezdí, protože se převozníkům nechce pracovat. Většinou se to stává v neděli a pak se tam objeví cedule: oprava. Bylo pěkně a tak se to nejspíš dalo nějak v práci přežít, jsme na druhym břehu.

panier8

Sliboval, že mě zavede do nejhezčí čtvrti, protože v ní bydlí. A že tam bude moře a že budu nadšená. Chtěla jsem dědovi udělat radost, jasně, že jeho čtvrť je to nejlepší, co jsem kdy viděla. Nakonec jsem ani nemusela tolik předstírat. Celou čtvrť totiž lemuje moře a útesy, kde se lidi koupou, čtou si, rybařej nebo se jen tak poflakujou, a je to super.

panier15

panier9

Zároveň se pobřeží vlní tak, že co chvíli vytváří takový malý přístávky. Na ty byl Max pyšnej. Nejsou tam turisti a je to tam jako na vesnici. Měl pravdu.

panier10

panier13

panier12

Není divu, že v jednom z přístávků zakotvily i francouzský celebrity. Docela pěknej bejvák s výhledem na moře tu má režisér filmu Bienvenue chez les Chtis, vedle nějaká známá tanečnice, co žije s choreografem. A taky někdo, kdo píše písničky Céline Dion.Tenhle dům by chtěl Max, ale zatim na něj ani francouzskej důchod nedošáhne.

panier14

Moře je kupodivu čistý, hodně lidí se ještě koupalo. Díky skalnatýmu pobřeží se dá najít spousta ukrytejch koutů, kde se asi dá strávit hezká neděle. Už chápu, že jestli tohle někdy viděl nějakej Pařížan, musel puknout závistí. A já jsem celkem pukala závistí, že tenhle dědula tady v sedmdesáti hopsá po útesech a vypráví o nejlepší bujabéze v Marseille, zatímco já mam pocit, že mi po tomhle víkendu asi upadnou nohy.

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s