OM, pyčo

Víte, co znamená zkratka OM? Oh, Merde, zase sme prohráli! Říká jeden z vtipů o marseillským fotbalovým týmu Olympique de Marseille. Hraje se na stadionu Vélodrome, o kterým se zase říká, že by se mohl jmenovat stadion Victora Huga – každejch čtrnáct dní totiž dávaj Bídníky. Ale dost srandy, bejt v Marseille a nejít na fotbal by byl hřích. A tak jsem jednoho dne místo do HMka vyrazila do OMka.

Seběhlo se to tak. Nový spolubydlící ve mně od začátku vidí skrytého sportovního fanouška. Poprvé mi strčil do večeře monitor s tenisem, když hrály Češky. Místo tenisáku jsem dál hypnotizovala pomalu kutálející se bramboru na talíři a bavila se stokrát víc. Tenis nezabral, a tak se začal po bytě procházet v teplákovce OM. Modrobílá promenáda vyústila závěrečným číslem – pozvánkou na fotbal s kamarády. S vážnou tváří mi sdělil, že jde o důležitý zápas, takže bych měla jít.

Neodvážila jsem se odmítnout. Hned jsem se taky pochlubila v práci. Sekuriťáci za mnou chodili pomalu na záchod, aby mi poradili nejlepší místo, naučili mě základní chorály a načrtli nejrůznější scénáře zápasu. Marseille prej musí nad Monakem vyhrát, aby se dostala na pátý místo. Jenže to bude těžký, protože Monako je druhý. Šéf, původem Angličan, nakonec suše dodal, že Francouzi hrajou fotbal jak ženský a že to bude stát za prd.

Najít cestu k Vélodromu není těžký. Následujete modrobílou masu a doufáte, že vám na zádech nepřistane kus kebabu. Povinností je zastavit se na apéro u stánku na kruháči Rond Point du Prado. Na stadionu se totiž nesmí pít, tak to všichni naháněj předem.

20170115_201916

Když jsme si jednou s Káčou vyrazily na Viktorku, pán u vchodu nás přivítal slovy Holky, tady není kurz vaření. Na ómku nikdo nic neříkal, tak jsem hrdě a zkušeně vytáhla svůj lístek v mobilu… a zablokovala vstupní turnikety. Každej správnej fanoušek přece ví, že lístek se má vytisknout! Slavnostní fanfáry, co mi hrály v hlavě při výstupu po majestátních schodech k Mekce marseillského fotbalu, utnulo až příliš reálné bučení davu plného natěšených mužů.

20170115_202546

20170115_203505

Spolubydlící mě uklidnil, že dál už to nebude náročný. A že se prej naučím hodně sprostých slov a hezkých písniček. Jak se ukázalo, písně vážně náročný nebyly. V podstatě jde o to opakovat v různých tóninách a rytmech Álé álé álé álé álé. S radostí jsem taky konstatovala, že Češi nejsou jediní blbci, kdo křičí, že kdo neskáče, není Čech. Ve francouzský verzi to navíc moc nevychází do rytmu, takže se musí na konci přidat E-E. Vychází z toho Qui ne sautent pas, n´est pas MarsejE-E! Je celkem vtipný, když čtyřicet tisíc lidí najednou dělá E-E. Dál bylo potřeba ujasnit si barvy. Marseillani jsou bílí. Jasně, ale vyznej se v tom, když půlka hráčů na obou stranách jsou spíš černý, že jo.

20170115_211113

Fandění má v Marseille silnou tradici. Fanoušci se dělej do několika klubů, který maj svoje písně, bary a taky přesně vymezený místa na stadionu. Byla jsem celkem ráda, že nejsme mezi Fanatics Marseille,  nebo nedejbože Ultras. Fanatici skákali od začátku do konce. Jeden natolik, že spadnul z tribuny a museli ho převézt do nemocnice.

20170115_204521

Způsob marseillského fandění odpovídá marseillský povaze. Na stadion se chodí, když se daří. Když se nedaří, tak se nechodí, ale nadává. Prostě srdcaři. O nadávky nebyla nouze ani během zápasu, který se brzy ukázal jako ne ten, kdy se týmu daří. Thauvin a Lopez (dvě naděje OM, kdybyste náhodou nevěděli) usnuli na vavřínech a Monako za chvíli začalo sázet jeden gól za druhym.

Nepřituhovalo jen na hřišti, ale i ve vzduchu. Zima byla čím dál větší a člověk se ani nemohl zahřát představou piva a párku jako na starý dobrý Viktorce. Zákaz alkoholu Marseillani řešej tim, že hulej. Po zhodnocení vláčnosti spolustojících a skóre 4:1 jsem vytušila svoji šanci, která byla tou dobou o dost větší než šance útočníků v poli. A nenápadně navrhla, jestli už nepůjdem domu, když je vlastně zima a už je to stejně rozhodnutý. Dva z kamarádů, co byli zrovna zabraný do debaty: ,,– Putain. – Merde. – Mais putain. – Putain de merde,” už naštěstí byli tak vytočený, že souhlasili. Rozhodčí navíc asi poprvé v historii fotbalu nadržoval soupeřovi, to se pak nedá nic dělat, že jo.

Co vám budu povídat, tenhle zápas si OM do zlatýho rámečku nedá. Ale prej bude líp. Klub nedávno koupil bohatej Američan, kterej pořídí špičkový hráče a pak Marseille všem ukáže! Přece víte, proč maj Marseillani tak hladký ruce, ne? Protože si je furt třou a modlej se, aby příště už vyhráli…

O vlivu tohohle zápasu na budoucnost OM vám toho už moc víc neřeknu, můžu vám ale říct, jakej vliv má zatím na můj život. Spolubydlící mi nově denně posílá newsletter s novinkami ze světa OM a v práci se mě místo jak se máš ptají, jak se mi líbil fotbal.

Odpovídám, že hodně, ale přece jen, nevíte, kde v Marseille dělaj dobrý kurzy vaření??

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s