Jak jsme dělaly odpadkovou polívku a proč jsme ji nakonec nejedly

Já jsem šel okolo a najednou na mě támhle pani volá: tady máš škrábku a škrábej! No.. a tak tady škrábu… K Disco Soupe se většina účastníků dostane náhodou. Stejně jako my se Zuzkou. Jednou jsme tuhle odpadkovou polívku deluxe ochutnaly v centru, a tak jsme si řekly, že ji příště půjdem rovnou připravit.

disco1

La Joliette – náměstí uprostřed business čtvrti. O víkendu poměrně prázdný. Ostýchavě přicházíme ke stolečku, kde už se škrábe ve velkým. Z jídla, co by normálně skončilo v koši, se tady připravuje královská hostina – polívka, ovocnej salát a smoothie. Zapojujeme se do ovocný sekce týhle výrobní popelnice.

SAM_6676

disco2

Není nad to dát při sobotnim poledni pokec o ovoci. Tenhle ananas je trochu nahnilej, jablka se šlupkou nebo bez a tahle jahoda, panebože! Svoje ovocný preference už známe, kromě toho se dozvíme i něco o ostatních škrábačích. Naše jahodová sousedka studuje potravinářství, jednou by chtěla založit podobnou asociaci, banánová pani odnaproti zase pracuje v kanceláři, je tady taky poprvé, ale určitě půjde příště zas. Ovocnej i lidskej kompot. Děti, studenti, důchodci, skauti, dobrovolníci. A za chvíli taky hudebníci, který nám hrajou do rytmu. Škrab škrab.

SAM_6672

SAM_6687

SAM_6671

Při přestávce se jdeme trochu dovzdělat. Škrábací happening pořádá asociace Disco Soupe párkrát za měsíc. Tentokrát se spojili ještě s podobnou iniciativou Gars Pilleurs. Obě hnutí fungujou po celý Francii. Diskoškovou polívkou se samozřejmě inspirovali kde jinde než v Berlíně. A tam to zase okopčili ze San Francisca z 60. let. Disco Soupe se zaměřuje na ovoce a zeleninu, kterou vyhazujou supermarkety, Gars Pilleurs pak berou všechno. Jogurty, chleba, sýry, salámy. Supermarkety i pekařství mají nadomlouvaný dopředu. Den nebo dva před akcí pořádají tzv. recup. S rukavicema a čelovkama vyrážejí na vytipovaný místa a sbíraj, co jim tam nechali. Přes noc uskladněj a pak už jen doufaj, že přijde dost lidí.

Novej zákon, kterej začal nedávno ve Francii platit o tom, že velký supermarkety musej dávat jídlo na charitu, ale zas tak nadšeně nevítaj. Jednak se to týká jen supermarketů nad 400 metrů čtverečních a jednak tim podle nich vláda akorát přehodila odpadovou odpovědnost na supermarkety. Ty akorát navalej jídlo neziskovkám, který na to ale nemaj kapacitu. Akce jsou totiž poměrně logisticky náročný, je potřeba auto, hodně místa v ledničce a taky lidí na rozdávání. To ale samozřejmě nikdo nezaplatí. Supermarketům to sice uleví v tom, že nebudou platit za odpad, ale nikdo už neřeší pomoc neziskovkám, který nemaj na takový množství prostředky. Víc o problematice si můžete přečíst v tomhle článku, to zhruba odpovídá postoji Disco Soupe i Gars Pilleurs.

Ale zpátky k jídlu. Obří míchač na smoothie už byl rozehřátej, polívkový přísady nakrájený a všem se sbíhaly sliny.

SAM_6689

SAM_6685

disco3

SAM_6688

Když v tom se objevil! Kůže jak nahnilá hruška, kyselej jak citrón a nepříjemnej jak mandarinka s peckama. Vopruz z couchsurfingu. Chvástal se tím, že tady pořádá skvělý srazy cizinců a zároveň nás neustále stíral nějakejma trapnejma posměškama. Nepomohlo otáčení zády, přechod do češtiny ani očividná ignorace. Měl jediný štěstí, že banány už byly nakrájený, jinak by nejspíš jednim dostal mezi voči. Nakonec jsme místo agrese zvolily útěk. A teď už víte, proč jsme polívku tentokrát neochutnaly…

SAM_6681

SAM_6678

SAM_6680

Gars Pilleurs nás ještě vyzvali, ať se napakujem na cestu. A musim říct, že je zvláštní, že to člověku najednou přijde takový trapný brát si něco zadarmo, i když je to k tomu určený. A tak se potvrdil známej efekt, že jakmile jsme začaly my, tak si ,,jakoby náhodou“ začal brát i pán, co si před tím o dva metry dál velmi dlouho četl noviny, případně paní, která zrovna náhodou dlouho hledala něco v kočárku… A tak jsme konečně mohly odejít s plnejma taškama (a jasně, že taky s dobrym pocitem, že jo…). Mrzelo mě, že jsem jim jen zapomněla navrhnout, jestli by to nechtěli dát dohromady s Fete du citron

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s